Masaj terapisi

Masaj terapisi

Masaj tedavisi ile ilgili bilimsel kanıtlar sınırlıdır. Bilim adamları masaj sırasında vücutta hangi değişikliklerin meydana geldiğini henüz belli etmiyorlar, ister sağlıkları etkiliyorlarsa, ve eğer öyleyse, nasıl olsalar. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi (NCCAM), bu soruları yanıtlamak ve masajın en yararlı olabileceği amaçları belirlemek için çalışmalara sponsorluk yapmaktadır.
Masaj terapisi, uygun bir şekilde kullanıldığında ve eğitimli bir masaj uzmanı tarafından sağlandığı takdirde, birkaç ciddi riske sahip gibi görünmektedir.
Sağlık hizmeti sağlayıcınıza kullandığınız herhangi bir tamamlayıcı ve alternatif uygulama hakkında bilgi verin. Sağlığınızı yönetmek için neler yaptığınıza dair tam bir resim verin. Bu, koordine ve güvenli bakımın sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Masaj terapisinin tarihi nedir?
Masaj terapisi binlerce yıl öncesine dayanır. Antik Çin, Japonya, Hindistan, Arap milletleri, Mısır, Yunanistan (Hippocrates ilacı “ovalama sanatı” olarak tanımladı) ve Roma’dan gelen masajlarda referanslar görülebilir.

Rönesans sırasında masaj, Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır. 1850’lerde, İsveç’te eğitim görmüş iki Amerikalı doktor, popüler hale geldiği ve çeşitli sağlık amaçlarıyla terfi edildiği Amerika Birleşik Devletleri’nde masaj terapisini başlattı. 1930 ve 1940’larda tıbbi tedavide bilimsel ve teknolojik ilerlemeler ile, Amerika Birleşik Devletleri’nde masaj lehine düştü. Özellikle sporcular arasında masaj konusundaki ilgi 1970’lerde canlandırıldı.

Amerikalılar tarafından yapılan CAM kullanımının kapsamlı bir araştırmasını içeren 2007 Ulusal Sağlık Görüşme Anketi’ne göre, bir önceki yılda yaklaşık 18 milyon Amerikalı yetişkin ve 700 bin çocuğa masaj tedavisi verildi.

İnsanlar ağrıyı hafifletmek , spor yaralanmalarını düzeltmek, stresi azaltmak , rahatlamayı arttırmak, endişe ve depresyonu gidermek ve genel sağlığa yardımcı olmak gibi çeşitli sağlıkla ilgili amaçlar için masaj kullanırlar .

Masaj Terapisi Yararları
Amerikalılar tarafından yapılan CAM kullanımının kapsamlı bir araştırmasını içeren 2007 Ulusal Sağlık Görüşme Anketi’ne göre, bir önceki yılda yaklaşık 18 milyon Amerikalı yetişkin ve 700 bin çocuğa masaj tedavisi verildi.

İnsanlar ağrıyı hafifletmek, spor yaralanmalarını düzeltmek, stresi azaltmak, rahatlamayı arttırmak, endişe ve depresyonu gidermek ve genel sağlığa yardımcı olmak gibi çeşitli sağlıkla ilgili amaçlar için masaj kullanırlar.

Masaj terapisi nedir ve masaj türleri nelerdir?
“Masaj terapisi” terimi birçok farklı tekniği kapsar (örnekler için kutuya bakınız). Genelde terapistler, kasları ve vücudun diğer yumuşak dokularını basar, ovalar ve manipüle ederler. En çok ellerini ve parmaklarını kullanırlar, ancak önkollarını, dirseklerini veya ayaklarını kullanabilirler .

Masaj Terapisi Türleri: Birkaç Örnek
İsveç masajında ​​terapist uzun vuruşlar, yoğurma, derin dairesel hareketler, titreşim ve dokunma kullanır. Spor masajı, özellikle sporcuların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış İsveç masajına benzer. Diğer birçok örnek arasında, basıldığında ağrılı olan ve vücudun başka yerlerinde semptomlara yol açabilen miyofasiyal tetik noktalarına (kas “knot”) odaklanan derin doku masajı ve tetik noktası masajı sayılabilir.

Masaj terapistleri hastaları tedavi etmede ne yapar?
Masaj terapistleri, özel ofisler, hastaneler, bakım evleri, stüdyolar, spor ve fitness tesisleri gibi çeşitli ortamlarda çalışır . Bazıları da hasta evlerine ya da iş yerlerine seyahat eder. Genellikle sakin ve yatıştırıcı bir ortam sağlamaya çalışırlar.

Terapistler genellikle yeni hastalara semptomlar, tıbbi öykü ve istenen sonuçlar hakkında sorular sormaktadır. Ayrıca ağrılı veya gergin bölgeleri bulmak ve uygulanacak basınç miktarını belirlemek için dokunarak bir değerlendirme yapabilirler.

Tipik olarak, hasta ya masaya ya gevşek bir giysi ya da soyunmuş bir masa üzerinde uzanır (masaj yapılan alan haricinde bir tabaka ile kaplanmıştır). Terapist ciltte sürtünmeyi azaltmak için yağ veya losyon kullanabilir. Bazen insanlar sandalyede otururken masaj terapisi alırlar. Bir masaj seansı oldukça kısa olabilir, ancak bir saat hatta daha uzun sürebilir.